Wspólny Chorzów

Stowarzyszenie Wspólnie dla Chorzowa


Rozrzutny jak…Kotala ?

Posted on Marzec 26, 2014 by admin

rozrzutny KotalaIrracjonalne gospodarowanie publicznymi środkami stało się już znakiem firmowym obecnego prezydenta miasta. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Tym razem prezydent okazał niezwykłą hojność wobec swoich najbliższych współpracowników. Ponad 86 tys. zł – tyle zdecydował się przeznaczyć Andrzej Kotala na premie dla wiceprezydentów, skarbnika i sekretarza miasta za 2013 rok. Czy miasto stać na taką rozrzutność?

Powiększające się zadłużenie miasta, brak środków na przeprowadzenie ważnych inwestycji, niewystarczająca ilość funduszy przeznaczanych na oświatę czy funkcjonowanie klubów sportowych… To wszystko nie odstraszyło Andrzeja Kotali, który zdecydował się sowicie wynagrodzić pracę wykonaną przez urzędników miejskich. Co można by było zrobić w mieście za tak pokaźną kwotę?

  • Ocieplenie dachu Przedszkola nr 29, zaprojektowanie i wykonanie remontu wentylacji w Przedszkolu nr 12, wykonanie termomodernizacji Przedszkola nr 8, budowa wentylacji mechanicznej basenu, sali gimnastycznej oraz sali zajęć w ZSS nr 1, wymiana okien w AZSO nr 2… te wszystkie inwestycje mogłyby zostać zrealizowane za nieco ponad 88 tys. zł.;
  • Po przeprowadzeniu remontu uli. Kościuszki i Moniuszki w miejskiej kasie zostałoby jeszcze 11 tys. zł.;
  • Po przeprowadzeniu modernizacji oświetlenia ul. Starego Zdroju oraz pl. Mickiewicza miasto miałoby do dyspozycji jeszcze 11 tys. zł.;
  • Wystarczyłoby dołożyć 4 tys. zł aby przebudować ul. Truchana, która od lat czeka na modernizację;
  • Nieco więcej, bo 14 tys. zł dopłaty z miejskiego budżetu wystarczyłoby do zmodernizowania placu zabaw w Parku Redena.

Nie sposób zliczyć wszystkich potrzeb finansowych miasta. 86 tys. zł to bez wątpienia pokaźna kwota, która byłaby ogromnym zastrzykiem dla wielu instytucji działających w mieście. Niestety okazuje się, że w danej chwili na samym szczycie listy wydatków prezydenta znalazły się premie dla swoich zastępców. Bez wątpienia Andrzej Kotala powinien wziąć przykład z prezydentów Żor (wszystkie premie dla wiceprezydentów zamknęły się w kwocie 4 tys. zł), Jaworzna (w mieście na nagrody uznaniowe przeznaczono zaledwie 1200 zł) lub Będzina, Tychów, Zawiercia, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Cieszyna, Żywca, Zabrza czy Bytomia gdzie najbliżsi współpracownicy prezydentów premii w ogóle nie otrzymali. Niestety przy obecnej polityce finansowej Andrzeja Kotali taki rozwój wypadków brzmi jak scenariusz hollywoodzkiego filmu.

Przykładów racjonalnego rozdysponowania 86 tys. zł które zgodnie z wolą Andrzeja Kotali zostały przeznaczone urzędnikom, można znaleźć znacznie więcej. Pieniędzy brakuje nie tylko na modernizacje, ale również na funkcjonowanie Młodzieżowych Domów Kultury czy klubów sportowych – w tym Towarzystwa Sportowego AKS Chorzów. Lekkoatleci klubu osiągają ogromne sukcesy nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej. Tacy zawodnicy jak Magdalena Gorzkowska (na Olimpiadzie w Londynie reprezentowała nasz kraj w sztafecie 4×400 metrów) czy Maciej Polok (wielokrotny mistrz świata i europy w Grapplingu) niejednokrotnie muszą dopłacać z własnej kieszeni by dobrze przygotować się do kolejnych startów. Pieniędzy brakuje również na przedszkola, domy dziecka czy domy opieki społecznej. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie robi to wrażenia na obecnym prezydencie miasta.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.
↑ Top