Działania w dziedzinie gospodarki w latach 1990 – 2014

Życie gospodarcze, rozwój firm, powstawanie nowych przedsiębiorstw i spółek, nie jest oczywiście wprost zadaniem samorządów. Rozwój gospodarki rynkowej  uwarunkowany jest wieloma czynnikami, przede wszystkim sytuacją gospodarczą w skali makro,  popytem, rozwiązaniami ustawowymi, za które odpowiada państwo, decyzjami właścicieli firm i atrakcyjnością oferty.

Jednak  każdy odpowiedzialny samorząd zdając sobie sprawę z tego,  co dzieje na jego terenie i w jego otoczeniu oraz biorąc pod uwagę dodatkowe czynniki rozwoju biznesu, swoimi działaniami może wspomóc rozwój firm na terenie miasta, czy przyciągnąć nowe przedsiębiorstwa. 

W Chorzowie tak czyniliśmy od początku lat 90-tych, kiedy obejmowaliśmy rządy w mieście.  Były to  lata wielkiej przemiany rynkowej w kraju i lata upadłości wielkich zakładów przemysłowych na Śląsku. Obraz gospodarczy Śląska dynamicznie zmieniał się na naszych oczach, zamykano kopalnie, zaczęły się problemy w hutach i innych dużych zakładach przemysłowych, zatrudniających tysiące ludzi.

W tak trudnej sytuacji trzeba mieć pomysł na miasto, bo miasto to przede wszystkim ludzie. Priorytetem były i pozostają miejsca pracy – utrzymanie ich tam gdzie jest to możliwe oraz powstawanie nowych, a raczej tworzenie takich warunków, aby przedsiębiorcy lokowali swoje firmy w naszym mieście i zatrudniali jak najwięcej osób.

Naszym pomysłem na miasto było stworzenie w Chorzowie dobrych warunków do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, oferujących szeroki zakres usług, handlu i nowoczesnej produkcji. Z perspektywy czasu widać, iż był to kierunek słuszny. 

Dzięki właścicielom firm, ale także dzięki naszym staraniom i  wdrożonym rozwiązaniom oraz współpracy z przedsiębiorcami,  Chorzów stał się  normalnie funkcjonującym nowoczesnym miastem z dobrze prosperującymi firmami produkcyjnymi, usługowymi i handlowymi.

Wielką naszą satysfakcją jest to, że udało nam się wprowadzić do Chorzowa takie usługi, których dotąd w mieście nie było. Chodzi przede wszystkim o uczelnie oraz przychodnie i szpitale, których właścicielami są osoby prywatne, ale które oprócz oferty komercyjnej mają kontrakty na leczenie z NFZ-em.
Bardzo dobrze rozwija się również w Chorzowie branża gastronomiczna i restauracyjna.

Korzystnie zostały zagospodarowane tereny wzdłuż autostrady A – 4 i  Drogowej Trasy Średnicowej. Na rozwój firm handlowych i usługowych bardzo duży wpływ ma lokalizacja i dobre skomunikowanie z miastem. Powstały tu cieszące się popularnością salony meblowe, salony samochodowe i największe na południu Polski centrum logistyczno-dystrybucyjne  Prologis (na terenach po Hucie Batory).

Cieszą nas także wszystkie nowe miejsca, w których mogą zatrzymać się nasi goście. Bardzo ważna dla każdego miasta jest odpowiednia baza hotelowa. Dzisiaj mamy kilka hoteli średniej klasy i dwa eleganckie hotele czterogwiazdkowe, przystosowane do oczekiwań bardziej wymagających gości,  w których można zorganizować szkolenia, konferencje czy spotkania biznesowe – Arsenal w pobliżu AKS-u i Best Western Premier przy MTK, na granicy Chorzowa i z Katowic. Są usytuowane w bliskim sąsiedztwie Parku Śląskiego.

Powstało także w Chorzowie kilkanaście nowych sklepów, dyskontów. Usługi różnych branż – od kosmetycznych i rekreacyjnych po bankowe – rozwijają się w sposób harmonijny.


Szereg naszych działań przyspieszyło rozwój gospodarczy oraz dobre postrzeganie miasta przez inwestorów, co jest bardzo ważnym czynnikiem przy prowadzeniu biznesu.
Wśród nich warto podkreślić następujące:

– uchwalenie przez Radę Miasta planu zagospodarowania przestrzennego dla całego Chorzowa
– zapewnienie firmom stabilnych warunków funkcjonowania przez wydłużanie okresu dzierżawy nieruchomości lub ich sprzedaż
– stabilna polityka podatkowa
– stabilna i przewidywalna polityka w zakresie opłat za najem nieruchomości gminnych
– elastyczne podejście do egzekucji należności podatkowych w przypadku firm z przejściowymi kłopotami finansowymi
– wyznaczanie nowych terenów i obiektów na działalność gospodarczą
– utrzymywanie i dysponowanie aktualną bazą danych o wolnych gruntach, obiektach i pomieszczeniach przeznaczonych na działalność gospodarczą na terenie całego miasta
– przejmowanie na podstawie stosownych uchwał Rady Miasta działek przyległych do nieruchomości gminnych w celu przedstawienia kompleksowej oferty zagospodarowania inwestorom
– aktywizacja gospodarcza terenów wzdłuż średnicówki, A – 4 i ul. Katowickiej
– utworzenie trzech stref gospodarczych na trenach poprzemysłowych z preferencyjnymi opłatami
– budowa nowych połączeń drogowych (np. ul. Nowa, ul. Leśna, ul. Leśna II)
– nowe funkcje dla terenów poprzemysłowych (centrum „Prologis”, kompleks „Sztygarka – Szyb Prezydent”)
– skuteczna i profesjonalna promocja miasta
– stworzenie preferencyjnych warunków dla małych firm dzięki uruchomieniu Centrum Przedsiębiorczości przy ul. Opolskiej
– zapewnienie potencjalnym inwestorom sprawnej obsługi w Urzędzie Miasta
– organizacja i wspieranie szkoleń i przekwalifikowań zawodowych prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy
– wspieranie i współpraca ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Miasta Chorzowa, Cechem Rzemieślników, Handlowców i Przedsiębiorców w Chorzowie oraz Regionalną Izbą Gospodarczą
– wprowadzenie Nagród  Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Rozwoju Gospodarczego – „Lider Rozwoju Gospodarczego Miasta Chorzów”; promocja najlepszych chorzowskich firm
W latach 1990 – 2010 w Chorzowie rozpoczęło funkcjonowanie wiele przedsiębiorstw,  przykładowo:  Elektrociepłownia ELCHO (duża inwestycja energetyczna na Śląsku, powstała z wykorzystaniem kapitału amerykańskiego),  Prologis Park Chorzów, Hotel Arsenal, Hotel Best Western przy MTK, Blues Hotel i Hotel Gościniec przy ul. Wolności, kompleks „Sztygarka”, biurowce przy ul. Katowickiej, 16 Lipca, przy DTŚ, stacje paliw, Elgór Hansen, Przedsiębiorstwo Szwedzko-Polskie Brodd Products Polonia, Stokson, Zarmen (z siedzibą w odrestaurowanym budynku po Hucie Batory), PaNELTECH, salony samochodowe (Ford, Volvo, Toyota, KIA, Opel), Castorama i salony meblowe (Black Red White, Meble Bodzio)
Centrum Handlowe AKS i Carrefour, sklepy sieci: Media Expert , Tesco, Lidl, Lider Price, Netto, Kaufland, Biedronka.

Kiedy rozpoczynaliśmy pracę w samorządzie,  Chorzów nie miał ani jednej szkoły wyższej. Dzisiaj funkcjonuje ich kilka: Szkoła Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego, Wyższa Szkoła Bankowa, Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K. Goduli, Śląska Szkoła Informatyczno-Medyczna, Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Kolegium Pracowników Służb Społecznych oraz Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.
Uczelnie to nie tylko młodzi ludzie obecni w mieście, dodatkowi klienci sklepów i restauracji, ale także nowe miejsca pracy.

Ta reguła dotyczy również nowych placówek ochrony zdrowia, których obecnie funkcjonuje już kilka, m.in. Lecznica Dzieci i Dorosłych Szpital im. I. Mościckiego, NZOZ Dializa,  Chorzowskie Centrum Kardiologii, Weiss Klinik, Silesia Clinic, NoviaMed.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.