Archiwa tagu: opłata za wodę w Chorzowie

Tym razem bez podwyżek !

cena wody obniżona Wszystko wskazuje na to, że dzięki interwencji radnych Wspólnego Chorzowa ceny za wodę i odprowadzanie ścieków w mieście pozostaną takie same jak w roku ubiegłym. Pod presją radnych cena pozostaje bez zmian !

Mimo że mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić do corocznych, majowych podwyżek, tym razem prawdopodobnie uda się ich uniknąć. Potwierdzają to radni Wspólnego Chorzowa. – Co najmniej do końca tego roku nie będzie podwyżek cen za wodę i odprowadzanie ścieków w mieście. To dowód na to, że racjonalnie dysponujemy miejskimi środkami i zawsze staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Wprowadzenie kolejnych podwyżek byłoby sporym obciążeniem dla budżetu niejednej chorzowskiej rodziny. Chcemy tego uniknąć – podkreśla Adam Trzebinczyk, przewodniczący klubu radnych Wspólny Chorzów.

 Aktualnie mieszkańcy Chorzowa i Świętochłowic za metr sześcienny wody płacą 5,94 zł. Wyższa jest natomiast cena jaką Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pobiera za metr sześcienny odprowadzonych ścieków. Z tę usługę płacimy 8,49 zł. Daje to łączną sumę 14,43 zł. Uniemożliwienie wprowadzenia kolejnych podwyżek to spory sukces radnych Wspólnego Chorzowa. Podczas prezydentury Andrzeja Kotali cena za wodę i odprowadzanie ścieków systematycznie wzrastała każdego roku o kilkadziesiąt groszy:

  • W 2011 roku cena za metr sześcienny wody i odprowadzanych ścieków wzrosła do 12,97 zł – czyli o 90 groszy więcej niż w roku 2010;
  • W 2012 roku stawki wzrosły do 13,94 zł – to o 97 groszy więcej niż w roku 2011;
  • W 2013 roku ceny wzrosły po raz kolejny. Tym razem do 14,43 zł – czyli o 49 groszy więcej niż w roku 2012.

Mimo że tym razem prawdopodobnie obędzie się bez podwyżek, Chorzów pozostanie w ścisłej czołówce niechlubnego rankingu polskich miast, w których stawki za wodę i odprowadzanie ścieków są najwyższe. Ma to związek z szeregiem inwestycji, które Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprowadziło w ostatnich latach. Dotyczyły one m.in. przykrycia koryta Rawy oraz kompleksowej modernizacji oczyszczalni Klimzowiec. Teraz mieszkańcy miasta mogą jednak odetchnąć z ulgą. Podwyżki za wodę i odprowadzenie wody w kolejnych latach nie powinny być tak drastyczne jak miało to miejsce w ostatnim czasie.