Życie gospodarcze, rozwój firm, powstawanie nowych przedsiębiorstw i spółek, nie jest oczywiście wprost zadaniem samorządów. Rozwój gospodarki rynkowej uwarunkowany jest wieloma czynnikami, przede wszystkim sytuacją gospodarczą w skali makro, popytem, rozwiązaniami ustawowymi, za które odpowiada państwo, decyzjami właścicieli firm i atrakcyjnością oferty.
Jednak każdy odpowiedzialny samorząd zdając sobie sprawę z tego, co dzieje na jego terenie i w jego otoczeniu oraz biorąc pod uwagę dodatkowe czynniki rozwoju biznesu, swoimi działaniami może wspomóc rozwój firm na terenie miasta, czy przyciągnąć nowe przedsiębiorstwa.
W Chorzowie tak czyniliśmy od początku lat 90-tych, kiedy obejmowaliśmy rządy w mieście. Były to lata wielkiej przemiany rynkowej w kraju i lata upadłości wielkich zakładów przemysłowych na Śląsku. Obraz gospodarczy Śląska dynamicznie zmieniał się na naszych oczach, zamykano kopalnie, zaczęły się problemy w hutach i innych dużych zakładach przemysłowych, zatrudniających tysiące ludzi.
W tak trudnej sytuacji trzeba mieć pomysł na miasto, bo miasto to przede wszystkim ludzie. Priorytetem były i pozostają miejsca pracy – utrzymanie ich tam gdzie jest to możliwe oraz powstawanie nowych, a raczej tworzenie takich warunków, aby przedsiębiorcy lokowali swoje firmy w naszym mieście i zatrudniali jak najwięcej osób.
Naszym pomysłem na miasto było stworzenie w Chorzowie dobrych warunków do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, oferujących szeroki zakres usług, handlu i nowoczesnej produkcji. Z perspektywy czasu widać, iż był to kierunek słuszny.
Dzięki właścicielom firm, ale także dzięki naszym staraniom i wdrożonym rozwiązaniom oraz współpracy z przedsiębiorcami, Chorzów stał się normalnie funkcjonującym nowoczesnym miastem z dobrze prosperującymi firmami produkcyjnymi, usługowymi i handlowymi.
Wielką naszą satysfakcją jest to, że udało nam się wprowadzić do Chorzowa takie usługi, których dotąd w mieście nie było. Chodzi przede wszystkim o uczelnie oraz przychodnie i szpitale, których właścicielami są osoby prywatne, ale które oprócz oferty komercyjnej mają kontrakty na leczenie z NFZ-em.
Bardzo dobrze rozwija się również w Chorzowie branża gastronomiczna i restauracyjna.
Korzystnie zostały zagospodarowane tereny wzdłuż autostrady A – 4 i Drogowej Trasy Średnicowej. Na rozwój firm handlowych i usługowych bardzo duży wpływ ma lokalizacja i dobre skomunikowanie z miastem. Powstały tu cieszące się popularnością salony meblowe, salony samochodowe i największe na południu Polski centrum logistyczno-dystrybucyjne Prologis (na terenach po Hucie Batory).
Cieszą nas także wszystkie nowe miejsca, w których mogą zatrzymać się nasi goście. Bardzo ważna dla każdego miasta jest odpowiednia baza hotelowa. Dzisiaj mamy kilka hoteli średniej klasy i dwa eleganckie hotele czterogwiazdkowe, przystosowane do oczekiwań bardziej wymagających gości, w których można zorganizować szkolenia, konferencje czy spotkania biznesowe – Arsenal w pobliżu AKS-u i Best Western Premier przy MTK, na granicy Chorzowa i z Katowic. Są usytuowane w bliskim sąsiedztwie Parku Śląskiego.
Powstało także w Chorzowie kilkanaście nowych sklepów, dyskontów. Usługi różnych branż – od kosmetycznych i rekreacyjnych po bankowe – rozwijają się w sposób harmonijny.
Szereg naszych działań przyspieszyło rozwój gospodarczy oraz dobre postrzeganie miasta przez inwestorów, co jest bardzo ważnym czynnikiem przy prowadzeniu biznesu.
Wśród nich warto podkreślić następujące:
– uchwalenie przez Radę Miasta planu zagospodarowania przestrzennego dla całego Chorzowa
– zapewnienie firmom stabilnych warunków funkcjonowania przez wydłużanie okresu dzierżawy nieruchomości lub ich sprzedaż
– stabilna polityka podatkowa
– stabilna i przewidywalna polityka w zakresie opłat za najem nieruchomości gminnych
– elastyczne podejście do egzekucji należności podatkowych w przypadku firm z przejściowymi kłopotami finansowymi
– wyznaczanie nowych terenów i obiektów na działalność gospodarczą
– utrzymywanie i dysponowanie aktualną bazą danych o wolnych gruntach, obiektach i pomieszczeniach przeznaczonych na działalność gospodarczą na terenie całego miasta
– przejmowanie na podstawie stosownych uchwał Rady Miasta działek przyległych do nieruchomości gminnych w celu przedstawienia kompleksowej oferty zagospodarowania inwestorom
– aktywizacja gospodarcza terenów wzdłuż średnicówki, A – 4 i ul. Katowickiej
– utworzenie trzech stref gospodarczych na trenach poprzemysłowych z preferencyjnymi opłatami
– budowa nowych połączeń drogowych (np. ul. Nowa, ul. Leśna, ul. Leśna II)
– nowe funkcje dla terenów poprzemysłowych (centrum „Prologis”, kompleks „Sztygarka – Szyb Prezydent”)
– skuteczna i profesjonalna promocja miasta
– stworzenie preferencyjnych warunków dla małych firm dzięki uruchomieniu Centrum Przedsiębiorczości przy ul. Opolskiej
– zapewnienie potencjalnym inwestorom sprawnej obsługi w Urzędzie Miasta
– organizacja i wspieranie szkoleń i przekwalifikowań zawodowych prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy
– wspieranie i współpraca ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Miasta Chorzowa, Cechem Rzemieślników, Handlowców i Przedsiębiorców w Chorzowie oraz Regionalną Izbą Gospodarczą
– wprowadzenie Nagród Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Rozwoju Gospodarczego – „Lider Rozwoju Gospodarczego Miasta Chorzów”; promocja najlepszych chorzowskich firm
W latach 1990 – 2010 w Chorzowie rozpoczęło funkcjonowanie wiele przedsiębiorstw, przykładowo: Elektrociepłownia ELCHO (duża inwestycja energetyczna na Śląsku, powstała z wykorzystaniem kapitału amerykańskiego), Prologis Park Chorzów, Hotel Arsenal, Hotel Best Western przy MTK, Blues Hotel i Hotel Gościniec przy ul. Wolności, kompleks „Sztygarka”, biurowce przy ul. Katowickiej, 16 Lipca, przy DTŚ, stacje paliw, Elgór Hansen, Przedsiębiorstwo Szwedzko-Polskie Brodd Products Polonia, Stokson, Zarmen (z siedzibą w odrestaurowanym budynku po Hucie Batory), PaNELTECH, salony samochodowe (Ford, Volvo, Toyota, KIA, Opel), Castorama i salony meblowe (Black Red White, Meble Bodzio)
Centrum Handlowe AKS i Carrefour, sklepy sieci: Media Expert , Tesco, Lidl, Lider Price, Netto, Kaufland, Biedronka.
Kiedy rozpoczynaliśmy pracę w samorządzie, Chorzów nie miał ani jednej szkoły wyższej. Dzisiaj funkcjonuje ich kilka: Szkoła Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego, Wyższa Szkoła Bankowa, Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K. Goduli, Śląska Szkoła Informatyczno-Medyczna, Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Kolegium Pracowników Służb Społecznych oraz Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.
Uczelnie to nie tylko młodzi ludzie obecni w mieście, dodatkowi klienci sklepów i restauracji, ale także nowe miejsca pracy.
Ta reguła dotyczy również nowych placówek ochrony zdrowia, których obecnie funkcjonuje już kilka, m.in. Lecznica Dzieci i Dorosłych Szpital im. I. Mościckiego, NZOZ Dializa, Chorzowskie Centrum Kardiologii, Weiss Klinik, Silesia Clinic, NoviaMed.