Dług Naszego Miasta Wzrasta !

Stanowisko Klubu WCH w sprawie absolutorium za rok 2012

absolutorium 2013Sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2012 zostało wykonane rzetelnie i estetycznie oraz zawiera wszystkie niezbędne informacje. Pozytywnie oceniamy osiągnięcie nadwyżki pomiędzy dochodami, a wydatkami bieżącymi. Pozytywnie oceniamy ograniczenie zgodnie z wnioskiem Klubu Wspólnie dla Chorzowa wysokości emisji obligacji z 16,5 mln zł do 9.75 mln zł.

W roku 2012 wydanych zostało także 11,5 mln zł środków zaoszczędzonych w latach ubiegłych. Dług wzrósł o 1,5 mln zł tj do kwoty 77,7 mln zł ! Roczny wydatek na same odsetki od zadłużenia wynosi już 3,9 mln zł. Za te pieniądze możnaby wybudować 30 boisk tartanowych.

Wydatki bieżące w roku 2012 wzrosły w stosunku do roku 2011 o prawie 15 mln zł ! Niepokoi nas spadek wpływów z najmu i dzierżawy majatku gminy w stosunku do roku 2011. Odnośnie zadań inwestycyjnych realizowanych w roku 2012 uważamy, że starcony został kolejny rok na przebudowę stadionu Ruchu, a także zmaronowano setki tysięcy złotych, poprzez nieodpowiedzialne gospodarowanie finansami publicznymi !

W budżecie na rok 2012 zaplanowana była kwota 1.800.00 zł na wykonanie koncepcji całości przebudowy stadionu Ruchu oraz projektu budowlanego i wykonawczego krótkiej i długiej trybuny. Miasto odstąpiło od realizacji umowy, płacąc 350.00 zł za prawa autorskie do 3 koncepcji !

Kolejne 50.000 zł Miasto zapłaciło firmie doradczej PWC za wskazanie dalszej drogi postępowania. Za 50.000 zł firma doradziła, aby nie budować stadionu z centrum handlowym, z parkingiem podziemnym, natomiast budować stadion mniejszy i etapami, czyli zgodnie z jedna z koncepcji opracowanych wcześniej za wydana juz kwotę 350.000 zł. Jednak Prezydent Miasta A. Kotala zapowiedział ogłoszenie konkursu na projekt stadionu co oznacza zmarnotrawienie wydanych już 350.000 zł !

Klub Wspólny Chorzów zwraca także uwagę, że Prezydent nie wykonał ważnego zadania planowanego na rok 2012, a mianowicie nie przeprowadził Konkursu Urbanistyczno-Architektonicznego nowego zagospodarowania rynku, Na to zadanie konkursowe zostały zaplanowane środki w wysokości 50.000 zł. Jednakże pieniądze te zostały wydane niezgodnie z przeznaczeniem na zlecenie poza konkursem jrednej – naszym zdaniem – nieudanej koncepcji zagospodarowania rynku z pominięciem zasady konkursowej !

W świetle przytoczonych faktów Klub Wspólny Chorzów nie popiera wniosku o udzielenie Prezydentowi Miasta absolutorium za rok 2012.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.