Działania w dziedzinie budownictwa i gospodarki mieszkaniowej w latach 1990 – 2014

Nowe domy jednorodzinne  i wielorodzinne, kameralne osiedla, odnowione domy i zaadaptowane na potrzeby nowych mieszkań, są chyba najbardziej widoczną zmianę jaka nastąpiła w Chorzowie w końcówce lat 90-tych oraz w latach 2000-2010. 

Budowa domów mieszkalnych przez deweloperów , która objął w zasadzie wszystkie dzielnice Chorzowa – od centrum, przez Klimzowiec, Maciejkowice, Chorzów Stary, Chorzów II aż po granicę z Bytomiem po Chorzów Batory, przekłada się nie tylko na uatrakcyjnienie miasta, ale przede wszystkim na poprawę warunków życia co najmniej kilkuset chorzowskich rodzin. Wiele tych rodzin dzisiaj mieszka w ładnych, czystych, kolorowych, wygodnych, nieraz komfortowych domach i mieszkaniach, otoczonych zadbanym, atrakcyjnym  obejściem.
Część starych budynków została gruntownie przebudowana i urządzono w nich ładne, przyjazne lokale. Tym zajmowało się także miasto w ramach tzw. TBS-ów.

Powstanie nowych, prywatnych domów nie byłoby jednak możliwe gdyby nie było w Chorzowie stworzonych solidnych warunków dla rozwoju budownictwa komercyjnego. Zasługą przedstawicieli „Wspólnie dla Chorzowa” , pracujących w samorządzie, jest stworzenie tych warunków i to w odpowiednim czasie.  Ewenementem Chorzowa w skali kraju jest fakt, iż posiadamy uchwalony przez Radę Miasta plan zagospodarowania przestrzennego dla całego miasta. Uchwalanie planu było żmudnym i bardzo pracochłonnym przedsięwzięciem, ale  przełożyło się ono na możliwość udostępnienia terenów inwestorom.
Dzięki temu inwestorzy mieli pewność co do przeznaczenia gruntów w przyszłości.
Miasto wspierało ich także w budowie infrastruktury na podstawie zasad przyjętych przez Radę Miasta. 

Na nowe mieszkania czy domy stać oczywiście tych najzamożniejszych mieszkańców. Zdajemy sobie tego sprawę. Warto jednak zwrócić uwagę, że wprowadzając się do nowych mieszkań zwolnili te zajmowane dotąd w blokach spółdzielczych czy mieszkaniach komunalnych.

Spółdzielnie, które mają swoje budynki w Chorzowie oraz wspólnoty mieszkaniowe, które powstały w wielu miejscach, radzą sobie bardzo dobrze z zarządzaniem, utrzymaniem  i remontami obiektów; największa w mieście – Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest oceniana bardzo wysoko w kraju.

Bolączką i jednocześnie dobrodziejstwem naszego miasta są stare kamienice. Dobrodziejstwem, gdyż to one nadają charakter miastu, wiele z nich jest wyremontowanych, pięknie i kompleksowo odnowionych, wiele ma też nowe elewacje, które były odtwarzane pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków i zgodnie z jego zaleceniami. W to odnowienie elewacji w prywatnych kamienicach włączyło  się także miasto. Na podstawie uchwały Rady Miasta właściciele kamienic chętni do odnawiani elewacji na ten cel pozyskiwali dotacje z budżetu Chorzowa. System bardzo dobrze się sprawdził. Wiele kamienic dzisiaj wygląda okazale i pracuje na wizerunek Chorzowa  i postrzeganie naszego miasta przez gości.
Większość kamienic należy do prywatnych właścicieli. W niektórych przypadkach mamy do czynienia ze skomplikowanymi sprawami spadkowymi, z brakiem uregulowania prawa własności, z procesami sądowymi. W tych przypadkach  ingerencja miasta jest praktycznie niemożliwa.

Problemem Chorzowa nie jest na pewno brak mieszkań, ale ich standard. Sporo na rzecz poprawy tego standardu już zrobiliśmy, gdyż kiedy w latach 90-tych obejmowaliśmy rządy w mieście to stan budynków komunalnych był katastrofalny, a zapóźnienia i zaniedbania po okresie PRL-u niewyobrażalne.

W ciągu prawie 20 lat – do 2010 roku osiągnęliśmy ogromną poprawę warunków zamieszkiwania w tych domach, ale właśnie z tego względu, że otoczyliśmy je szczególna troską i wykonaliśmy w  nich gigantyczną pracę od podstaw – od likwidacji szamb po wymianę okien i remonty elewacji. 

Te bardzo kosztowne prace były możliwe dzięki przeznaczaniu z kolejnych budżetów bardzo dużych pieniędzy. Warto także przypomnieć, że  wszystkie dochody jakie miasto uzyskiwało z wynajmu mieszkań i lokali użytkowych przeznaczane były na remonty istniejących budynków.

W trakcie naszych rządów wprowadziliśmy także możliwość wykupienia mieszkań komunalnych na preferencyjnych zasadach przez ich wieloletnich najemców.
Wielu chorzowian z tej możliwości skorzystało. Stosowaliśmy również preferencyjne warunki przy zamianie dużych mieszkań (co najmniej trzypokojowych) na mniejsze

Przejęliśmy również część mieszkań zakładowych, co pozwoliło ludziom w nim mieszkających na uniknięcie kłopotów, które pojawiły się w innych miastach. 


Nasze osiągnięcia:

1. Uchwalenie planu zagospodarowania dla całego miasta i umożliwienie tym samym udostępnienia terenów  inwestorom  (firmom i osobom prywatnym) oraz wsparcie inwestorów w budowie infrastruktury.

Nowe budynki wielorodzinne i jednorodzinne powstały przy ulicach: Górniczej, Barbary, Gałeczki, Ryszki, Mariańskiej, Tęczowej, Franciszkańskiej, Kingi, Wolności, Głównej Niedurnego, Floriańskiej, Kozielskiej, 17 Sierpnia, Miłej, Grządziela, Opolskiej, Czempiela – Granicznej, Rodziny Oswaldów, Pokoju,  Gawliny, Ratuszowej, św. Anny i osiedlach:  Pod Arkadami, Pod Platanami przy ul. Okrężnej,  Panorama  Maciejkowicka przy ul. Głównej, Plantach  Śląskich przy ul. Siemianowickiej i na osiedlu  Amelung

2. Budowa domów wielorodzinnych w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego, m.in. przy ul. Miarki, Mielęckiego, Rębaczy

3. Umożliwienie kompleksowych przebudów i remontów dawnych hoteli robotniczych: przy ul. 3 Maja, przy pl. Osiedlowym, przy ul. Kadeckiej i Rębaczy

4. Inwestycje i remonty  w budynkach komunalnych – poprawa standardu zamieszkiwania w tych domach, ich wygody, bezpieczeństwa i estetyki

– likwidacja szamb i suchych ubikacji
– zabudowa  łazienek i ubikacji, tam gdzie było to możliwe
– likwidacja wspólnie używanych łazienek i przedpokoi na osobne dla poszczególnych mieszkań
– przywracanie podzielonym kiedyś (po wojnie) mieszkaniom ich pierwotnej wielkości
– usuwanie  wilgoci w przyziemiach i piwnicach
– wymiana zużytych konstrukcji nośnych budynków
– wymiana zużytych instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i gazowych
– wymiana starych, nieszczelnych  dachów na nowe i remonty dachów
– wymiana okien i drzwi wejściowych
– odnowienie i malowanie klatek schodowych
– ocieplenia budynków
– remonty elewacji
– wymiana ogrzewania na ekologiczne
– wprowadzenie systemu indywidualnego rozliczania kosztów centralnego ogrzewania
– podłączenia do sieci kanalizacyjnej

5. Sprzedaż  mieszkań komunalnych ich najemcom po preferencyjnych cenach na zasadach ustalonych uchwałą Rady Miasta

6. Wyburzenie wielu domów, nie nadających się do zamieszkania ze względu na ich stan techniczny i uwolnienie terenów pod nową zabudowę

7. Dopłaty do remontów elewacji o szczególnych walorach estetycznych.

Nowe elewacje są we wszystkich dzielnicach miasta, m. in. przy 3 Maja 27, Wolności 34 i 36, Barbary 23, Batorego 32-34, Bożogrobców 28, 30 i 37, Dąbrowskiego 27, Gałeczki 4-6-8 i 51, Hajducka 32 – Kordeckiego 1, Katowickiej 59, 67-69, 167, 169, Kopernika 4, Krzyżowej 2a, Powstańców 22, Rymera 9-13, Sobieskiego 22, Strzelców Bytomskich 8, Siemianowickiej 55, Sobieskiego 20, Styczyńskiego 2

8. Udział miasta w odrestaurowaniu  „drapacza chmur” poprzez pomoc wspólnocie mieszkaniowej, która nim zarządza przy renowacji tego obiektu

9. Poprawa jakości obsługi mieszkańców przez PGM

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.