Wspólny Chorzów

Stowarzyszenie Wspólnie dla ChorzowaDo redakcji portalu Chorzowin, 0

Posted on Styczeń 06, 2014 by admin

Szanowni Państwo,

na łamach Waszego portalu opublikowaliście artykuł o tytule ” Ruch, ulice, szkoły. Inwestycje te skreślono z budżetu”. W Państwa artykule wymieniono tylko inwestycje skreślone z projektu budżetu przez Radnych klubu Wspólny Chorzów. Powód ich skreślenia t/j zaplanowanie najwyższego od 20 lat deficytu budżetu został w artykule przytoczony, jednak żeby można poprawnie ocenić działania Radnych w sposób obiektywny, uważam, ze powinna być opublikowana lista uchwalonych inwestycji do wykonania w roku 2014 i latach następnych.  Inwestycje te uchwalili Radni Klubu Wspólny Chorzów samodzielnie ponieważ radni PO nie wzięli udziału w głosowaniu a radni SLD i PIS wstrzymali się od głosu.

W załączeniu załączam wykaz inwestycji na rok 2014 i wykaz niektórych inwestycji wieloletnich uchwalonych na sesji budżetowej głosami radnych Wspólnego Chorzowa.

 Przewodniczący Klubu Radnych Wspólny Chorzów Adam Trzebinczyk

Trudne decyzje 0

Posted on Grudzień 19, 2013 by admin

Uprawiania sportu nie trzeba nikomu zachwalać. Każdy wie, że sport i rywalizacja budzą emocje. Te zdrowe emocje sprzyjają kształtowaniu postawy społecznej oraz motywują powstawanie wzorcowych postaw psychologiczno społecznych. Uprawianie sportu jest uważane za powszechnie zdrowe i godne naśladownictwa.

Stadion Śląski i Ruch ChorzówRegion śląski spotkał się z dużą niesprawiedliwością, kiedy to w wyborze miejsc na rozgrywki Euro 2012 nie znalazł się chorzowski 100-tysięcznik. Nie tylko kibice piłki nożnej mieli nadzieję na to, że będą uczestnikami interesujących spotkań, ale również politycy z naszego regionu zacierali ręce, że budżet śląskich miast zostanie mocno podreperowany poprzez atrakcyjne formy dofinansowania na cel jakim było Euro2012. Niestety życie zakreśliło inną historię. Zostały pretensje, żal, niespełnione marzenia nie tyko kibiców, ale również mieszkańców naszego regionu.

Już w poprzedniej kadencji samorządowej powstał interesujący projekt Stadionu dla Ruchu Chorzów. Informacje na temat koncepcji przebudowy stadionu wraz z projektem budowlanym były niejednokrotnie przedstawiane Prezydentowi A. Kotali. Zaplanowana na rok 2012 w wysokości 1.8 mln zł koncepcja przebudowy stadionu Ruchu oraz projekt budowlany i wykonawczy który przedstawił klub Wspólnego Chorzowa – krótkiej i długiej trybuny, zostały zmarnowane.  Prezydent Miasta nie wykorzystał przedstawionych koncepcji i tym samym odstąpił od realizacji umowy, płacąc rozrzutnie 350.000 zł za prawa autorskie do tych koncepcji ! Jego veto miało na celu zaproponowanie własnej koncepcji opartej również o konkurs. Typowe polskie “zastaw się, a postaw się”. Trendy na drobnomieszczańskie działania wciąż się nie zmieniają. Gdy nadchodzi sezon na ważne wydażenia społeczne (min. wybory) od lat pozostaje tylko ten trend, który powoduje, by wystawnie zorganizować działania nie licząc się z kosztami. Choćby miało oznaczać to wzięcie kredytu i długu na lata. Idąc tą drogą dedukcji możnaby zadać pytanie: Kto bogatemu zabroni ? Problem tylko tkwi w tym, że Miasto Chorzów nie jest tak bogate ! Ale stało się mamy projekt nowego stadionu, za bagatela 96 mln złotych ! Jak pogodzić marzenia kibiców, potrzeby mieszkańców, a nie doprowadzić do zadłużenia miasta ?

 Kibice oceniają projekt wzglednie pozytywnie. Kiedy poproszono kibiców, by wystawili projektowi oceny, to 25 procent osób, które wzięły udział w sondzie portal niebiescy.pl, uważa, że projekt jest „bardzo dobry”, 32 procent, że „dobry”. Niedostateczną ocenę wystawia ok. 43 procent głosujących. Podjęto szerokorozumianie konsultacje społeczne. Rozmów i sporów o nowy stadion Ruchu nie brakuje. W czwartek 28-11 w hali MORiS-u w Chorzowie odbyła się dyskusja poświęcona zwycięskiemu projektowi stadionu, który rozstrzygnięto  w konkursie przy udziale jury z SARP. Uczestniczyłem na tym spotkaniu i okazało się, że budowa ma kosztować miasto Chorzów, 96 milionów. Zakładając proponowane zmiany, które sugerowali uczestnicy spotkania (min. miejsce na telebim, zwiększenie ilości miejsc, zmianę konstrukcji trybun ze stalowej na betonową, b. ważne osłonięcie trybun od wiatru, oraz wiele innych uwag), koszt może być znacznie większy od zakładanego – potwierdził projektant – ..”projekt można dostosować na etapie projektowania, ale zmieni to zakładane koszty realizacji, dostosujemy się”… Wsłuchując się w głosy uczestników jestem przekonany, że każdy z przybyłych na spotkanie uczestników jest zainteresowany projektem i chciałby żeby projekt był dopasowany na potrzeby klubu, mieszkańców oraz kibiców.

Szczególnej krytyce została poddana ilość miejsc zaprojektowanych oraz fakt, że trybuny są tak skonstuowane, że kibice z górnych miejsc trybun będą często korzystać ze zwolnień lekarskich, a tym samym będą się przyczyniać do wzrostu dochodu firm farmaceutycznych wskutek notorycznych przeziębień. Zapytany o ten fakt jeden z projektantów pokiwał głową  powiedział, że jak jest zimno to musi być zimno i nie da sie tego ukryć. Klub sportowy Ruch Chorzów ma swoich zwolenników i kibiców wśród mieszkańców miast przyległych w tym oczywiście przede wszystkim Chorzowa, ale również ma kibiców nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Warto namienić fakt, że klub jest Spółką Akcyjną. Władze klubu w żaden sposób nie deklarują współudziału finansowego zarówno w projekcie jak i jego budowie, poniważ w obecnej sytuacji finansowej nie stać klubu na taki wydatek ! Na oficjalnej stronie ruchchorzow.com.pl, Zarząd spółki deklaruje, …”że w przyszłości klub zamierza rozgrywać mecze na Stadionie Śląskim, co stanowi element strategii władz Ruchu Chorzów S.A., które chcą uczynić z meczów Ruchu wielkie sportowe widowiska wzbogacone o imprezy kulturalno-rozrywkowe“… . W autoryzowanym wywiadzie prasowym prezes Ruchu Chorzów widziałby przyszłość klubu jednak na Stadionie Ślaskim. Gdyż to właśnie taki stadion byłby reprezentatywny dla klubu z ekstraklasy. Realizowanie takiej strategii przełożyłoby się na zwiększenie wpływów ze sprzedaży biletów, a także od sponsorów. Wobec takiego stwierdzenia zarządu spółki powstaje pytanie o celowość tej ogromnej inwestycji. W statucie spółki z 21-05-2012 założycielami są osoby prywatne, które określają przedmiot dzialalności gospodarczej oraz jej zakres. Miasto Chorzów jest udziałowcem (11,5 %) spółki, której kapitał zakładowy wynosi blisko 17 mln zł. Legenda Klubu Ruchu Chorzów SA to prestiż dla Miasta Chorzów – ale i powiązany z corocznym dofinansowaniem z miejskiego budżetu wydatek w wysokości bliskiej 4 mln zł stwarza moment do rozważań – Miasto Chorzów ma budować stadion za pieniądze publiczne, z budżetu zadłużając mieszkańców, by w ten sposób  kreować wizerunek miasta. W dobie zadłużonego przez Prezydenta A. Kotalę miasta nasuwa się troska, czy mieszkańców będzie stać na taki obiekt. To mniej więcej tak, jakby zaproponować głodnemu telewizor panoramiczny.

 Powstanie obiektu takiego jak Stadion Ruch-u jest pozytywne, lecz musimy mieć świadomość, że np. dziecko z chorzowskiej rodziny, która ma niskie dochody, nie otrzyma dopłaty do przedszkola lub żłobka, miasta Chorzów nie bedzie stać na sfinansowanie ciepłego posiłku w szkole dla dzieci i ich rodzin będących w trudnej sytuacji finansowej. Co się stanie, gdy nawałnica zerwie dach w jakimś budynku.Co będzie w przypadku klęski żywiołowej ? Należy wspomnieć jeszcze o niewyremontowanych chodnikach, ulicach, oraz wręcz tragicznej sytuacji mieszkaniowej niektórych chorzowian. Zasada dobrego finansowania jednoznacznie mówi, że najpierw powinniśmy realizować zadania budżetowe wynikające z potrzeb społecznych – takie powinno być działanie dobrego gospodarza miasta. Warto przypomnieć jeszcze kilka problemów, które nie zostały rozwiązane, a były niejednokrotnie podejmowane na sesjach Rady Miasta min: rewitalizacja Chorzowa II, rewitalizacja rynku i obszarów wokół niego, centralizacja szpitala, remonty budynków mieszkalnych, szkół, potrzeba budowy mieszkań komunalnych i wiele innych spraw .

 W Chorzowie nie są zaspokojone potrzeby mieszkańców względem normalnego bezpiecznego funkcjonowania miasta, nie mówiąc o innych problemach jakimi jest kompleks budynków po byłej rzeźni, budynek po Ratuszu w Chorzowie Batorym, chorzowski dworzec PKP odstraszający wszystkich przyjezdnych. Jest jeszcze wiele innych takich miejsc w Chorzowie których rewitalizacji domaga się chorzowskie społeczeństwo.

 Musimy być bardzo ostrożni jeśli chodzi o zadłużenie miasta, ponieważ może to doprowadzić do katastrofy finansowej miasta, tym bardziej, że planowane kierunki rozwoju chorzowskiego klubu nie są w sposób jednoznaczny powiązane z budową stadionu. Zakładany kierunek rozwoju dla klubu to wysokie miejsce w ekstraklasie. Dobry wynik, pozycja klubu w rozgrywkach zarówno krajowych jak i zagranicznych musi się przełożyć na inwestycje finansowe sponsorów, oraz wzrost koniunktury akcji klubu. Takie działania będą wyraziste, i mogą określić przyszłość chorzowskiego Ruchu jako lidera I ligii. Zaniechanie inwestycji budowy stadionu będzie nie tylko wymierne dla finansów miasta, ale stworzy możliwość większego finansowania Klubu z budżetu miasta.

Konsultacje społeczne ws. Stadionu Ruchu Chorzów 0

Posted on Listopad 22, 2013 by admin

ruch_chorzowStanowisko Klubu  Wspólnego Chorzowa w sprawie propozycji Pana Prezydenta Chorzowa  budowy stadionu przy ul Cichej. Wspólny Chorzów zawsze uważał i uważa, że należy stworzyć takie warunki dla Klubu Ruch Chorzów , aby umożliwiały mu komfortową i stabilną pracę nad swoim rozwojem. Na dzień dzisiejszy Rada Miasta Chorzowa uchwaliła w Wieloletnim Planie Finansowym na modernizacje stadionu przy ulicy Cichej ponad 60 milionów złotych. Natomiast jeśli chodzi o najnowszą propozycję Pana Prezydenta A. Kotali  ( a było ich już kilka ) w sprawie inwestycji  przy ulicy Cichej, Klub Wspólny Chorzów prowadzi rozmowy z zarządem Klubu Ruch Chorzów oraz przeprowadza konsultacje społeczne z kibicami Ruchu Chorzów .

  Oczekujemy także na przedstawienie nam  przez pana Prezydenta szczegółów projektu budowy stadionu , aby lepiej zapoznać się  proponowaną inwestycją. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane do konsultacji.

Przewodniczący Klubu Wspólny Chorzów – Adam Trzebinczyk

Projekt Uchwały ws. Rewitalizacji Rynku 0

Posted on Sierpień 24, 2013 by admin

projekt rewitalizacji Rynku

Klub „Wspólny Chorzów” zgłasza projekt uchwały ws. wspólnego opracowania Programu Rewitalizacji i Zagospodarowania Przestrzeni obejmującej tereny Rynku i okolicy. W uzazadnieniu wnosimy, że: Rynek Miasta wraz z terenem przyległym stanowi dla Chorzowa przestrzeń o charakterze symbolicznym., stąd też plan zabudowy i zagospodarowania tego miejsca powinien być przygotowany z największa starannością. Wspierając wysiłki Prezydenta Miasta w zamiarze modernizacji proponujemy wcześniejsze przeprowadzenie otartego konkursu urbanistyczno – architektonicznego dla tego obszaru.

Rewitalizacja jest pojęciem, które na dobre zagościło w słowniku osób zarządzajacych i kreujących rozwój społeczno-gospodarczy Naszego Miasta, jednakże zdecydowanie jest nadużuwane przez Pana Prezydenta.Rewitalizacja Rynku w Chorzowie

Okazuje się jednak, że często jest rozumiana jako proces ograniczający się jedynie do przedsięwzięć infrastrukturalnych !

W związku z tym warto spróbować przybliżyć mieszkańcom jej definicję oraz cechy charakterystyczne dla tego procesu. W literaturze dotyczącej rewitalizacji często przewija się definicja rewitalizacji autorstwa prof. Krzysztofa Skalskiego: „Właściwa definicja określa rewitalizację jako kompleksowy program remontów, modernizacji zabudowy i przestrzeni publicznych, rewaloryzacji zabytków na wybranym obszarze, najczęściej dawnej dzielnicy miasta, w powiązaniu z rozwojem gospodarczym i społecznym. Rewitalizacja to połączenie działań technicznych – jak np. remonty – z programami ożywienia gospodarczego i działaniem na rzecz rozwiązania problemów społecznych, występujących na tych obszarach: bezrobocie, przestępczość, brak równowagi demograficznej. Niewłaściwym jest więc mówić o «rewitalizacji» jednego budynku, czy «rewitalizacji» placu miejskiego, jeśli te działania dotyczą jedynie modernizacji budynków, czy rewaloryzacji zabytków”.

Dlatego też wnosząc uchwałę w tej sprawie intencją Klubu „Wspólny Chorzów” jest pragnienie, aby z uwagą przyjrzeć się wysiłkom Pana Prezydenta ws. tak nadużywanego pojecia definicji, która określa proces rewitalizacji. Rewitalizacja jest bowiem kompleksowym procesem odnowy obszaru zurbanizowanego, którego przestrzeń, funkcje i substancja uległy procesowi strukturalnej degradacji, wywołującej stan kryzysowy, uniemożliwiający lub znacznie utrudniający prawidłowy rozwój ekonomiczny i społeczny tego obszaru, jak i zrównoważony rozwój całego miasta.

Zapraszamy  do podjęcia dyskusji ww. temacie.

 

Zadłużenie Miasta Chorzów wzrosło o 7 mln !!! 0

Posted on Kwiecień 23, 2013 by admin

Klub Wspólny Chorzów – wnosi o dokonanie poporawek ws. Emisji Obligacji przez Miasto Chorzów o brzmieniu :

  • w par.1 kwotę 52.333.000 zastąpić kwotą 25.633.000;
  • w par.3 wykreślić podpunkty od 9 do 17; w
  • par.4 wykreślić podpunkty od 9 do 17;

Uzasadnienie:

Dokonanie zaproponowanej zmiany spowoduje ograniczenie przychodów z emisji obligacji do kwoty 25.633.000 zł, to jest do wielkości przychodów zaplanowanych w budżecie miasta na rok 2013. Przychody z emisji obligacji będą zmniejszone o kwotę 26.700.000 zł t.j. o kwotę przychodów zaplanowanych w WPF na rok 2014. Klub Wsp. Ch. stoi na stanowisku, że Prezydent Miasta powinien zmienić swoją politykę i podjąć działania w kierunku zmniejszenia przyjętego w ostatnich latach tempa zadłużania miasta ! 

Wspólnie Dla Chorzowa

Zwracamy uwagę, że w okresie 4 lat poprzedniej kadencji zadłużenie miasta wzrosło o niecałe 7 mln zł podczas, gdy plan PM odzwierciedlony w WPF zakłada wzrost zadłużenia w trakcie 4 lat tej kadencji o ponad 40 mln zł i na koniec 2014 r zadłużenie miasta ma wynieść już ponad 110 mln zł. W tej sytuacji podejmowanie dziś uchwały o emisji obligacji na pokrycie deficytu w roku 2014 jest nie do zaakceptowania, a Prezydent Miasta  powinien podjąć zdecydowane działania dla ograniczenia deficytu w roku 2014 a w konsekwencji do ograniczenie tempa dalszego zadłużania miasta. Zwracamy uwagę, że pożyczania pieniędzy poprzez emisję obligacji nie jest bezkarne, pieniądze nasi następcy będą musieli zwrócić wraz z odsetkami, a konsekwencje takiej polityki są przyczyną problemów wielu państw Europy↑ Top